На цьому наголосила директор Департаменту охорони здоров’я та курортів облдержадміністрації Тетяна Бабій під час щотижневої наради у голови облдержадміністрації.
Результати впровадження структурної перебудови галузі наочно демонструють позитивні зміни в демографічних показниках. Так, у 2014 році в області зареєстровано сталу динаміку коефіцієнтів народжуваності (на рівні 10,6%о) та загальної смертності (в межах 15,7%о).
«Завдяки зниженню показника малюкової смертності з 10,14%о (2011 рік) до 6,5%о - у 2014р. Вінницька область наблизилась до показників Європейських країн. За 2014 рік реєструється зниження показника смертності населення працездатного віку: 427,5 проти 431,6 на 100 тис. населення» – зауважила Тетяна Бабій.
Посадовець наголосила, що основною стратегічною метою реформування є наближення медичних послуг до пацієнта. На Вінниччині створено потужну мережу закладів первинного рівня надання медичної допомоги.
«Протягом 3 -х років відкрито 134 лікарські амбулаторії сімейного типу, які ввійшли до складу Центрів ПМСД. Тільки протягом 2014 року відкрито 21 нову амбулаторію загальної практики сімейної медицини. Нині мережа первинного рівня медичної допомоги представлена 33 Центрами, в складі яких 319 лікарських амбулаторій та 881 ФАП та ФП. Загалом, протягом 2011-2014 рр. на покращення матеріально-технічної бази галузі охорони здоров’я використано 265,9 млн.грн» – підкреслила Тетяна Бабій.
За період реформування автопарк галузі охорони здоров'я області поповнився 244 автомобілями на загальну суму 63 млн. грн.
На вторинному рівні створені 3 багатопрофільні лікарні інтенсивного лікування; 5-ть лікарень планового лікування; 8-м діагностично- консультативних центрів, які увійшли до складу 3-х госпітальних округів створених на базі 8-ми районів області. В рамках проекту Світового банку у липні 2014 року створено комунальний заклад «Вінницький регіональний клінічний лікувально - діагностичний центр серцево-судинної патології». На реалізацію цього проекту до області буде залучено 32,4 млн. доларів.
В Державному бюджеті на 2015 рік затверджено перший транш субвенцій на зазначену мету в сумі 6,1 млн.грн.
Повністю приведена у відповідність структура акушерсько- гінекологічної служби. Створено 3 сучасні перинатальні центри II рівня .
Завдяки оптимізації структури ліжкового фонду видатки на 1 ліжко-день на вторинці та третинці збільшились: на медикаменти - на 65,9%, на харчування — на 41,2%.
«За період 2012 - 2014 років бюджет галузі області збільшився на 10% у порівнянні з 2012 роком і становить 1,7млрд. гри. Структурна перебудова в системі охорони здоров'я дозволила зменшити дефіцит коштів на оплату праці з 36,0 млн. грн. у 2012 році до 6,0 мли. гри. у 2014 році, тобто у шість разів» – наголосила Тетяна Бабій.
Однак, за словами директора департаменту охорони здоров’я та курортів облдержадміністрації, не дивлячись на ряд позитивних зрушень, окреслились і певні проблеми. Так, на сьогоднішній день, в зв'язку із затвердженням нового фінансового механізму в галузі охорони здоров'я відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» видатки на надання медичної допомоги вторинного рівня передбачаються здійснювати на рівні районів та міст з розрахунку фінансового нормативу на одного жителя.
«Слід зазначити, що повернення закладів охорони здоров’я, що надають первинну та вторинну медичну допомогу, у власність громад може призвести до значних часових та фінансових затрат. Рецидив старої системи фінансування може зупинити співпрацю з Світовим банком стосовно надання позики на реалізацію субпроекту допомоги хворим з серцево-судинною патологією, за рекомендаціями якого тільки один рівень регіональної влади повинен нести відповідальність за управління всіма медичними послугами. З огляду на це, важливо у 2015 році залишити фінансування лікарських закладів, що надають вторинну медичну допомогу у пілотному Вінницькому регіоні на регіональному рівні шляхом міжбюджетного трансферту медичної субвенції на 2015 рік з районного (міського бюджету) обласному згідно пропозицій МОЗ України» – зауважила Тетяна Бабій.
До речі, нині в галузі охорони здоров'я Вінниччини працює 33065 медичних працівників, в тому числі майже 6,0 тис. лікарів та близько 14 тисяч середнього медперсоналу. За словами директора департаменту охорони здоров’я та курортів облдержадміністрації, інститут розвитку сімейної медицини стимулював вироблення державної мотиваційної політики для сімейних лікарів, чого не було раніше.
«Перш за все це запровадження в усіх районах області «Програм місцевих стимулів». Завдяки дії цих програм 21 родина медичних працівників отримали житло, виділено 3 земельних ділянки. У Вінницькому Національному медичному університеті ім. М.І.Пирогова в рамках програм «місцевих стимулів» за рахунок коштів місцевих бюджетів навчається 64 студенти - майбутні сімейні лікарі. Фінансування зазначених програм із районних бюджетів збільшилось з 3,0 млн.грн. до 8,0 млн.грн. за минулий рік» – зазначила Тетяна Бабій.
|